QuoVadis ecommerce 2013

W tym roku wszystko zaczeło się wcześniej. W USA Black Friday zaczął się u niektórych już w czwartek, a nawet w środę wieczorem. Polscy detaliści także jeszcze wcześniej niż w zeszłym roku odtrąbili świąteczne przeboje w swoich sklepach, więc i ja czując się zachęcony zdecydowałem się na branżowy QuoVadis z wyprzedzeniem, ale publikacja mi się opóźniła.

Allegro

Kilka głośno komentowanych zakupów (Agito.pl, Netretail Holding (sklepy MALL), Wykop.pl), kilka nowo otwartych aktywności (strefamarek.allegro.pl czy ebooki.allegro.pl).

Wzmocnienie pozycji wiodącej platformy zakupowej, może nie tylko w Polsce

Allegro jest mocnym synonimem zakupów w internecie. Spodziewam się, wymiernych działań skierowanych na ugruntowanie mocnej pozycji platformy zakupowej Allegro oraz jej pozostałych własności. Kampania telewizyjna serwisu Tablica.pl, kampania telewizyjna dla serwisu Fashiondays.pl stanowią dla mnie tylko potwierdzenie prawdopodobieństwa takiej strategii.

Przesunie drobniejszych sprzedawców z Allegro (np. do Tablica.pl)

Allegro już dziś jest „polskim amazonem”, więc scenariusz przesunięcia drobniejszych sprzedawców do innego kanału wydaje się być działaniem, które powinno zwiększyć „jakość zakupów na Allegro”. Od kilka lat w internecie jest trend na „lokalność” i uważam, że na takiej komunikacji drobniejsi sprzedawcy mogą być zachęcani do przejścia na Tablica.pl. Jeśli do tego dołożymy zwiększające się koszty działania na Allegro (regulamin pozwala dokonać takiej zmiany w dowolnym czasie, a sprzedawcy mają za sobą jedną podniżkę z listopada 2011 oraz kolejną z sierpnia 2012), to drobniejsi sprzedawcy zmigrują sami.

PayU operatorem płatności mobilnych

PayU stanie się dostawcą płatności mobilnych dla wszystkich sprzedawców, od tych internetowych, po tych stacjonarnych. Innymi słowy każdy kto posiada smartphone będzie mógł przyjmować płatności od posiadaczy kont PayU. Czyli taki PayPal+Square w jednym.

Standard Allegro europejskim certyfikatem zakupów online

Biorąc pod uwagę skalę działania Grupy Allegro i zebrane w związku z tym doświadczenia oraz zaangażowanie Allegro w prace nad Agendą Cyfrową w obszarze e-commerce zastanawiam się, czy aby nie zobaczymy w 2013 roku działań zmierzających do ustanowienia rozszerzenia Standardu Allegro na cały e-commerce może nawet europejski. Choć istotnym konkurentem do tego tytułu będzie Trusted Shops z uwagi na gotową markę, specjalizację i bieżące zaangażowanie w ramach platformy rozwiązywania sporów.

Nowe produkty reklamowe od Allegro

Po ostatnich doniesieniach dotyczących kierunku zmian serwisu Allegro mających być wdrożonymi jeszcze w styczniu, myślę że w 2013 można się spodziewać wprowadzenia nowych produktów reklamowych inspirowanych modelem Amazon Marketplace.

Google

Od ponad roku podziwiam Google za tempo zmian, które w mojej ocenie w przypadku tak dużej firmy jest naprawdę imponujące. W 2012 ilość zmian w poszczególnych produktach Google dla mnie była imponująca. W obszarze e-handlu w 2013 od Google wyczekuję właściwie tylko dwóch produktów na polskim rynku.

Google Shopping oraz Google Trusted Stores

W mojej ocenie Google Polska może wprowadzić na rodzimy rynk Google Shopping oraz program Google Trusted Stores i może Google Wallet. Widać szybkie zmiany w obszarze tych produktów w panelu usług Google. Obydwie usługi mają szansę wzmocnić pozycję Google w obszarze wyszukiwania i zakupu produktów online.

Polski rynek e-handlu

Rok 2013 będzie rokiem dużych zmian na rodzimym rynku e-sprzedaży. Prawdopodobnie powstanie Powstała Izba Handlu Elektronicznego, ale wg mnie najistotniejsze jest to, iż rok 2013 to będzie duży wzrost pewnie wszystkich wskaźników tego segmentu rynku.

Rozpocznie się prawdziwy wyścig

Druga połowa 2012 obfitowała w kilka głośnych „wejść w internet” (m.in. długo zapowiadane TESCO) dzięki którym popularyzacja zakupów przez internet powinna zdecydowanie przyspieszyć. Wejście dużych uczestników rynku w obszar internetu będzie bodźcem dla mniejszych firm i wyznacznikiem kierunku działania. Stawiam na wzrost dynamiki „wchodzenia w internet” kolejnych zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców.

To be continued…

O ile przyjdzie mi jeszcze coś kreatywnego do głowy :)

Ten wpis opublikowano w kategoriach: łyk inspiracji. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *