Facebook i Instagram to nie kolejna bańka internetowa

Śmiem polemizować, iż zakup Instagram to kolejna bańka internetowa. Takie działanie, to sposób na zaangażowanie i utrzymanie użytkownika we własnym ekosystemie, by spędzał w nim jeszcze więcej czasu, generował jeszcze więcej odsłon reklam i zostawiał o sobie jeszcze więcej informacji, których można użyć do jeszcze lepszego targetowania reklam.

Uważam, że zakup instagram to nie bańka ponieważ w dużej mierze zgadzam się z tym wpisem http://andrewchenblog.com/2012/03/14/why-i-doubted-facebook-could-build-a-billion-dollar-business-and-what-i-learned-from-being-horribly-wrong/.

Podobny kierunek (wydaje się) obrało Google za pomocą darmowego systemu operacyjnego, wyszukiwarki czy ujednolicenie regulaminów pomiędzy usługami – zatrzymać użytkownika jak najdłużej we własnym środowisku.

We współczesnym świecie uwaga, czas poświęcany przez człowieka jakieś informacji, czy działaniu jest ograniczonym zasobem, który na dodatek szybko się wyczerpuje (możesz poczytać o ekonomii uwagi, z ang. attention economy), ale poniżej kilka wybranych danych dotyczących social media (źródło: comScore, It’s a Social World grudzień 2011):

  • globalnie prawie 1 na 5 minut spędzonych online jest spędzana na konsumpcji mediów społecznościowych
  • ilość użytkowników mediów społecznościowych przyrasta w szybszym tempie niż ilość użytkowników internetou ogółem (media społecznościowe mają zwiększają penetrację)
  • w Europie 24% czasu online jest poświęcone konsumpcji mediów społecznościowych
  • wśród wszystkich kategorii wiekowych widać dwucyfrowy spadek zaangażowania w komunikację za pomocą mail’a czy komunikatora (typu skype, gg itp.) na korzyść dwucyfrowego wzrostu wykorzystania sieci społecznościowych do komunikacji
  • urządzenia mobilne (smartphone’y, tablety) zwiększają konsumpcję mediów społecznościowych

Jeśli duże marki w telewizyjnych spotach reklamowych odsyłają do strony na Facebook’u zamiast do własnej witryny, to znaczy że od Facebook’a nie ma ucieczki. Można się będzie przerzucić na Facebook Killera, ale to najwcześniej za jakieś 3-5 lat ;), a to wystarczający czas na zwrot z inwestycji nie tylko w Instagram.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: ogólne z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *