#2 Samotność w tłumie – Zygmunt Bauman „44 listy ze świata płynnej rzeczywistości”

O internecie i jego wpływie na życie młodych ludzi.

Wydźwięk tego listu jest negatywny. Ludzie nie będą mieli czasu na samotność, na bycie sam na sam ze sobą, ponieważ „uciekając przed osamotnieniem, tracimy po drodze szansę na samotność: na ów wzniosły stan, w którym można zebrać myśli”.

Zygmunt Bauman - "44 listy ze świata płynnej rzeczywistości"Zastanawiam się jednak, czy znakiem naszych czasów nie jest czasem nadmiar owego wzniosłego stanu i możliwości zbierania myśli, nadmiar samotności. Czy wynika on z faktu, że wcześniej nie było innej możliwość utrzymywania relacji niż nachalne, nie zawsze komfortowe, czasem niezręczne bezpośrednie spotkania tego nie wiem.
Ale może współcześni młodzi ludzie nie potrzebują tyle czasu na zbieranie myśli, co ich rodzice. Kiedyś myślałem, że internet i oferowane przez niego sposoby kontaktu zastąpią ludziom bezpośrednie relacje, ale tak się nie dzieje. Może i mamy więcej znajomych na Facebook’u niż znamy bezpośrednio, ale ocenie należy także poddać głębokość tych relacji.

Jednocześnie nowoczesne media dają zupełnie inne możliwości utrzymania kontaktu z bliskimi przyjaciółmi. Kontaktu intensywniejszego, bardziej codziennego, mniej nachalnego, bardziej komfortowego. Obosieczne narzędzie, które potrafi wzmocnić intensywność relacji z naprawdę bliskimi osobami oraz wyraźnie wyznaczyć granice kontaktu z dalszymi znajomymi. Medium, które pozwala w bardziej komfortowy sposób moderować relacje (łatwiej przecież odpisać na sms’a z propozycją spotkania, niż osobie u naszych drzwi).

Inna natomiast rzecz przeszkadza mi w nowych mediach – ich płaskość, jedno wymiarowość. Ze racji swej natury są pozbawione możliwości przekazu emocjonalnego (emoty to nie to samo), nie potrafią przekazać odbiorcy całej sfery ekspresji wynikającej z mowy ciała, drobnych gestów czy mimiki. To może być niekomfortowe, ponieważ łatwo o nieporozumienie lub nadinterpretację. Nagromadzenie różnych małych niuansów emocjonalnych w dłuższej perspektywie może psuć relację zamiast ją budować.

Czy technologia będzie sobie w stanie z tym (kiedyś) poradzić…

Ten wpis opublikowano w kategoriach: książki które przeczytałem z tagami: , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

One Response to #2 Samotność w tłumie – Zygmunt Bauman „44 listy ze świata płynnej rzeczywistości”

  1. Katarzyna powiedział:

    Nie zapoznałam się z całą treścią listu, ale chciałabym odwołać się do tego fragmentu, który tutaj przywołałeś. Wydaje się, że Bauman co innego miał na myśli. Nie potrafimy już coraz częściej być ‚sami ze sobą’, bo nie potrafimy zebrać myśli. Nie chcę tu powiedzieć, że zachowujemy się jak automaty (chociaż przyznasz, jeśli obserwujesz otoczenie, że tak się trochę dzieje), ale że nie potrafimy świadomie i świeżo postrzegać rzeczywistość. Wykonujemy poszczególne czynności, otwieramy kolejne zakładki w przeglądarkach, przyzwyczajamy się do szybkich odpowiedzi, a to zmienia tempo postrzegania na – moim zdaniem – nienaturalne. Ja uwielbiam słuchać opowieści ludzi, jednak już z ‚tamtego’ pokolenia bo oni inaczej przeżywali dni. My teraz nie potrafimy ‚nic nie robić’, wręcz mamy wyrzuty sumienia, kiedy nie uczestniczymy w jakiejś rodzaju pracy, nazywamy to lenistwem. Wtedy były chwile samotnośći, nie takiej spędzonej na wykonywaniu czynności (granie, czytanie), ale na przykład na ‚czystej’ obserwacji tego, co się działo wokól i przede wszystkim w nich samych. Takie sycenie się rzeczywistością uwrażliwia na odbiór szczegółów rzeczywistości, zmienia płaszczyznę (ogniskową? trudno mi to samej określić) postrzegania. I myślę, że to również zmienia jakość przebywania z drugim człowiekiem. Wydaje mi się, że paradoksalnie bycie samemu uczy bycia z kimś innym, a będąc cały czas z innymi zapomina się o sobie samym (w tym też się może gubić rzeczywisty charakter człowieka, ale to inny temat). Więc nie problem jest z wolnym czasem, ale z tym, że źle go wykorzystujemy. A przynajmniej tak mi się wydaje :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *